středa 3. června 2015

Budapešť: pár cestovatelských tipů

Dneska to pojmeme tak trochu nekosmeticky, i když se samozřejmě dočkáte i fotek (z) obchodů. Jeden květnový prodloužený víkend jsme s přítelem strávili v Budapešti a vás to na Instagramu docela zaujalo, tak jsem se rozhodla sepsat nějaké postřehy a tipy. Bude to delší čtení a hodně fotek (z mobilu, kvalitních...!), tak snad vás to úplně neodradí.

pohled od Citadelly

Budapešť je ideální místo na víkendový výlet, což bylo znát podle množství Čechů a Slováků, očividně měli všichni stejný nápad jako my. Cestovali jsme sem už autem, žlutým autobusem a tentokrát vlakem, což mi přišlo nejpohodlnější. Cesta trvá z Prahy zhruba 7 hodin, jezdí to každé dvě hodiny a přijedete přímo do centra na nádraží Keleti. Za zpáteční jízdenky a místenky jsme platili něco přes 3.000 Kč.

budova Parlamentu

MHD mi přijde oproti Praze trochu omezenější a taky zastaralejší, u nás je ta síť o dost hustší, ale nějakým způsobem se dostanete všude. Mají metro (tři dost staré linky a jednu úplně moderní), autobusy, tramvaje i trolejbusy. Doporučuju si koupit celodenní jízdenku, která platí na všechno a stojí 1.650 forintů (i když je teď kurz výhodnější, já si to orientačně přepočítávám tak, že tu nulu na konci prostě škrtnu :). Prodávají se ještě bločky po 10 jízdenkách za 3.000, ale každá platí jen na jednu jízdu, nejsou přestupní, což se tolik nevyplatí.

Dávejte si pozor na taxíky, stejně jako v Praze mají sklony turisty ošulit: mají stanovenou maximální povolenou sazbu za kilometr (280 forintů), takže si určitě říkejte o doklady a nenechte se nachytat. Hlavně večer to může být problém, sami jsme se s tím setkali, holt sází na neznalost turistů.

Socha svobody na Citadelle

Bydleli jsme trochu stranou od centra v pěkném apartmánu (odkaz na ubytování tady). Dům je v krásné, klidně čtvrti, hned u parku - těch je vůbec v Budapešti moc, žádná betonová a asfaltová džungle jako v Praze - a kousek od zastávky tram a busu. Bylo to bez snídaně, ale nám to celkem vyhovovalo, protože jsme aspoň nemuseli vstávat a měli jsme vlastní režim. Byt byl prostorný, čistý, dobře vybavený a hezký, příště bych sem klidně jela znovu.

Budapešť je řekou rozdělená na dvě části. Pravý břeh (Buda) je kopcovitý a najdete na něm nejvýraznější památky - hrad, krásnou bílou Rybářskou baštu a chrám sv. Matyáše. Od řeky se sem dá vyjet historickou lanovkou. O kus dál je potom kopec Gellért, který mi trochu připomíná náš Petřín, a na něm pevnost Citadella a monumentální Socha svobody. Cestu zpátky od hradu na druhý břeh rozhodně doporučuju přes řetězový most (Lánchíd).

Budapest Eye

Druhá část města (Pešť) je zase placka. Rozhodně ale taky stojí za návštěvu! Je tady jednak úžasná budova parlamentu (dovnitř lze i na prohlídky), bazilika sv. Štěpána, krásné nábřeží lemované restauracemi, ale taky nákupní třída Váci utca nebo nové ruské kolo (Budapest Eye na Erszébet Tér).

Pokud budete mít víc času, zajímavá je taky cesta směrem z centra (od ruského kola) po Andrássy út, kde je spousta luxusnějších obchodů a budova opery, přes kruhově uspořádané náměstí Oktogon až k Náměstí Hrdinů (Hösök Tere). Za ním pak leží další obrovský park.


Lázně jsme tady zatím ještě bohužel nenavštívili, ale doufám, že při příští návštěvě se tam podíváme. Rozhodně ale doporučuju navštívit hlavní tržnici, protože to je zážitek a útok na všechny smysly! Leží vlastně přes řeku od kopce Gellért, u stanice metra Fövám tér, a dojdete k ní, když projdete "shopping street" Váci utca. Nadzemí a podzemí ignorujte, pokud vás nezajímají ryby a ubrusy, ale to hlavní patro je něco - hromada ovoce, zeleniny, uzenin, papriky a lahůdek.


paprika je jasný suvenýr!


A pokud si chcete užít něco z nočního života, tak největší koncentrace barů a hospod je na Kazinczy utca. My jsme navštívili momentálně hodně populární Szimpla Kert, což je vlastně taková ruina a vevnitř je úplně crazy interiér, pokud znáte pražský Cross, tak to je ještě docela slabota oproti tomuhle :D ale je to hodně turistická atrakce, rozhodně tam nenajdete žádné divné existence, jsou tam securiťáci a nesmí se tam (ostatně jako všude v barech) kouřit. Hned vedle je vynikající mexické bistro, na noční hlad ideální :)



No a teď něco fotek obchodů. Vesměs jsou stejné jako u nás, jediné, co mě zaujalo, bylo Zara Homedrogérie Müller (ten výběr je neporovnatelný, nechápu to, že v Maďarsku se uchytí a u nás ne?) a Pupa. Ceny jsou víceméně stejné jako u nás, při aktuálním kurzu dokonce o něco příznivější. Jinak na Váci utca najdete Lush, M.A.C., Clinique, Pylones, Estée Lauder, L'Occitane... no jako u nás :)

můj chrám konzumu <3

co myslíte - odolala jsem?

tyhle by snad měly být i u nás

veliký regál přírodní kosmetiky!

...

Bomb Cosmetics


Pupu jsem objevila těsně před odjezdem, ale i tak jsem aspoň rtěnce neodolala :)

třeba se taky jednou dočkáme... 
mám tvářenku, must-have to není, ale je roztomilá a hezky růžovoučká

Jestli to někdo dočetl až sem, tak klobou dolů :D doufám, že někomu z vás bude tenhle článek k užitku, poslední dobou mi Budapešť přijde jako celkem oblíbená destinace a vím o pár lidech , co sem plánují jet.
Byli jste v Budapešti? Plánujete? A líbí se vám něco z kosmetických fotek?

6 komentářů:

 1. Super článek, moc díky za něj! Já už se nemůžu dočkat září, až vyrazíme :) Brácha tam 5 měsíců bydlel a jedou s mamkou s námi, takže to bude fajn:) Do drogerky bych tam ráda zašla, doufám, že na nějakou narazím....

  OdpovědětVymazat
 2. No vidíš, my musíme začít plánovat, už se nám to krátí! :) Jen hostelworld i booking mi hází prapodivné ceny za ubytování, přes co jsi prosím hledala ubytko ty, Naty? :)

  OdpovědětVymazat
 3. jé, děkuji za článek, přišel akorát vhod :) zítra v noci vyrážíme a nemůžeme se dočkat.

  OdpovědětVymazat
 4. Nejvíc se mi líbí bomb cosmetics :). V Budapešti jsem ještě nebyla, ale určitě bych se tam ráda podívala

  OdpovědětVymazat
 5. My sme boli v Budapešti v októbri na svadobnej ceste a určite by som si to zopakovala :)

  OdpovědětVymazat
 6. Budapešť mě nikdy moc nenadchla, ale je pravda, že jsem tam byla jen jako malá a v hotelu jsem našla pavouka v posteli, takže tím se mi hodně zkreslil názor :D Každopádně Müllera miluju, dělám do něj nálety vždycky v Německu, nejlepší drogérie!

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za vaše milé komentáře, dělají mi radost! Reklamu, vulgarismy a "zvu tě..." komentáře ale netoleruju, považuju za spam a mažu!